Jaunumi:
LatvianRussian (CIS)English (United Kingdom)
RSS
Sep 21
Muļķa krēsls - jeb klozetpoda izcelsme PDF Drukāt E-pasts

klozetpoda vēstureJa ielūkojamies vēsturē, tad atklājas, ka samērā ilgu laiku sanitārie un higiēnas jautājumi mūsu priekštečus nesatrauca. Eiropas pilsētās samazgas un atkritumus gāza ārā tieši pa logu. Pat lepnajā Versaļā XVIII gadsimtā balkoni un tuvējie krūmāji tika izmantoti dabisko vajadzību kārtošanai.
19.-gs Ilustrācija. Erotisks izdevums Merdiana maršrutos Le Nouveau (jauni sūdi). Karikatūra rāda pilsētas iemītnieku vīziju lauku iedzīvotājiem, kas tik viņiem nebija jādara uz ielas. 17.gs. izmeklējot saikni starp veselību un higiēnu, dažkārt noveda pie nepareiza ceļa un mānijas, kas galu galā bija vesels rezultāts. Smaka blīvi apdzīvotās pilsētās ir bijusi tik nepanesama, ka ir bijusi kā galvenais nezināmu slimību vaininieks un radītājs. Lielākajā pilsētas daļā bija vienīga atvērtā tipa kanalizācijā vai vienkārši kanāls, kas bija kā drenāžveidīga atkritumu un ekskrementu izvadīšana. Mājām, kurām bija piekļuve pie kanāla vēl būvniecības laikā tika iebūvēti atvērumi vai caurumi, tādējādi varēja nekavējoties atbrīvoties no izraisītajiem ekskrementiem.
Par tualetes poda priekštečiem varam uzskatīt marmora naktspodus, ko piedāvāja īpaši smalkiem viesiem Francijā un parastos krēslus ar speciāli izveidotām atverēm, ko lietoja Vācijā.

tualetes podiņš

podveidigais krēsls

Slēptais podiņš

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lauku apvidos bija ierasts tualeti nodalīt no mājas ar sienu, kā mājas tālākais gals, kurš tika regulāri iztukšots ar lāpstu un spaini. Dažkārt tur tika novie

tots tikai spainis ar vāku. Laukos tie bija tik ierasti mēsli, ka tika lietoti augsnes mēslošanai un  bija populāri audumu ražošanas nozarē. 17. un 18 gs bija arī pieejamas elegants mēbeles ar podiņu kuras ļāva nolaisto urīnu un fekālijās noslēpt no acu un deguna skata. Un ari Dažāda veida nakts podiņi, kas bija domāti nakts stundām.Ar šiem skapjiem pilsētnieki atšķīrās no laukiem tādējādi mēģinot palielināt higiēnas iespējas.

Zemākas klases iedzīvotāji izmantoja vienkāršas alvas kannas. Skaistus nakts porcelāna podiņus un greznākas mēbeles ar ērtu sēdvietu, un maskētas no skata, bija bagāto priekšrocība.

Skalojamie podi (WS)

Sir  John HaringtonTualetes dizains sākās 1596 gadā, kad sers Džons Haringtons izgudroja ierīci karalienei Elizabetei 1 (viņa krustmātei), kas izvadīs atkritumus uz atkritumu bedri.. Viņš aprakstīta savu ideju sen atpakaļ 1596gadā savā grāmatā "Metamorphosis of Ajax "..

 

 

 

klape1775gadā Aleksandrs Kumings uzprojektēja  klapi zem poda.

Aleksandra Kunninga zīmētais rasējums ar sifonveidīgu vārstu.1775gada Londonā viņš ieguva patentu Šiem podiem bija liela priekšrocība, jo bija izbūvēta klape zem poda un skalošanas sistēma.

 

 

Tualetes pods, kādu mēs to pazīstam tagad - ar sēžamo daļu un ūdens tvertni izdomāja anglis Tomass Kreppers. Uzņēmīgais anglis, kas sākotnēji strādāja par santehniķi Čelsijā, izveidoja savu kompāniju, un pavisam drīz ar santehnikas ierīcēm apgādāja Bekingemas un Vindzoras pili. Santehnikas attīstības vēsturē paliekošu vietu Krepperam nodrošināja arī tas, ka viņš izdomāja dozētu un ekonomisku ūdens padevi no tvertnes. Drīz pēc tam santehnikas ražošana sāka attīstīties arī citās valstīs. Parādījās dažādu modeļu podi, pisuāri, bidē.

Thomas Crapper

1800 gada beigās pirmo atpazīstamo mūsdienu podu izstrādāja uzņēmējs Tomas Krapers. Viņš izstrādāja poda dizainu un modificēja ražošanas tehnoloģiju. Viņa vārds bija kļuvis par sinonīmu toletes nosaukumā; mūsu karaspēks nāca mājās no I Pasaules kara saucot tualetes par "crappers."

 

 

 

 

Pirmajā brīdī varētu šķist, ka tualetes podi ir gandrīz vienādi. Tomēr tā nav. Modeļiem ir atšķirības, ja tā varētu teikt - atbilstoši nacionālajām prioritātēm. Piemēram, skandināvi uzsvaru likuši uz ūdens padeves un noliešanas sistēmas pilnveidošanu, amerikāņi un vācieši iecienījuši lielu izmēru podus, savukārt itāliešu ražojumi atšķiras ar savdabīgu dekoru. Bet tehnoloģiju meistari japāņi pat izdomājuši savdabīgu podu - minilaboratoriju, kas spēj veikt arī analīzes.

Citi raksti
 

Mūsu vērtība – jūsu komforts!

SIA «Picaso» ir strauji augošs, mūsdienīgs un progresīvs Latvijas uzņēmums, kas, pateicoties ilgajai darbības pieredzei, nodrošina savus klientus ar visaugstākā līmeņa klientu apkalpošanas servisu. Uzņēmuma mērķis ir paaugstināt pievienoto vērtību produktiem, ieviest jaunas tehnoloģijas un, radot jaunas darbavietas, paaugstināt Latvijas valsts konkurētspēju kopējā Eiropas tirgū un citur pasaulē. Lasīt vairāk

SIA Picaso Kontakti

Rīga,
E-pasts: [email protected]

Mob. Telefons: +37126537741
Darba laiks: POTCP 8.30-17.30