Jaunumi:
LatvianRussian (CIS)English (United Kingdom)
RSS
Oct 18
Saules kolektori PDF Print E-mail

Saules batarejasViens no nākotnes alternatīvās enerģijas veidiem Pasaulē ir saules kolektori –

tehniskas iekārtas, kas absorbēto saules starojumu pārvērš siltumā, ko pēc tam karstā ūdens, telpu apkures, peldbaseinu apsildes vai citā veidā saņem patērētāji. Saules radiācijas enerģiju Latvijā var izmantot līdz pat 1900 stundām gadā.
Latvijā visaktīvākais izmantošanas periods mūsu platuma grādos ir no maija līdz septembrim, iegūstot 700-740 kWh/m2, no oktobra līdz aprīlim – 200-240 kWh/m2, no novembra līdz februārim – 40-50 kWh/m2.
Saules kolektoru izmantošana ir izdevīga arī privātmājām, jo tie sedz aptuveni divas trešdaļas no ģimenes mājas karstā ūdens patēriņa, tādā veidā radot ilgtermiņa ietaupījumu  un neatsveramu ieguldījumu vides saglabāšanā.
Saules kolektorus uzsilda ūdeni un uzkrāj to liela tilpuma akumulācijas bākās. Izmantot akumulētu saules enerģiju apkurei un siltā ūdens iegūšanai var ievērojami ilgāk par gaismas dienas garumu. Labi uzprojektētā nelielā privātmājā  no aprīļa līdz oktobrim var iegūt karsto ūdeni un apkurināt nelielas platības  izmantojot saules enerģiju. Pārējā laikā var būt nepieciešamība pēc papildus enerģijas.

saules kolektoru shēma

saules kolektoru shēma

 

 

 

 

 

 

 

Visvienkāršākā saules kolektoru sistēma sastāv no pieciem mezgliem: saules kolektoriem, solārā boilera, izplešanās tvertnes, vadības bloka un cirkulācijas sūkņa hidromezgla. Tie visi savā starpā ir savienoti ar izolētām nerūsējošā tērauda vai vara caurulēm, pa kurām plūst nesasalstošs siltumnesējs
Saules kolektoru sistēmu ir izdevīgi izveidot objektos, kur siltais ūdens tiek patērēts regulāri cauru gadu, piemēram, privātmājās, daudzdzīvokļu mājās, peldbaseinos, akvaparkos, ražošanas ēku un noliktavu dušās. Vēl izdevīgāk, ja siltā ūdens patēriņš ir ar sezonālu raksturu vasarā, piemēram, kempingos, viesu mājās un vasarnīcās.
Protams, katra ražotāja saules kolektoru konstrukcija, dizains, izmantotie materiāli būs atšķirīgi, kas arī nosaka atšķirīgu lietderības koeficientu, izskatu un efektivitāti. Rietumeiropā dažādu ražotāju saules kolektorus salīdzina pēc tā sauktās «jaudas cenas» metodikas. «Jaudas cena» ir siltuma vienības vērtība, kas izteikta kā solārās sistēmas izveides izmaksu attiecība pret reālo siltuma atdevi vienādos ekspluatācijas apstākļos.

 

Saules kolektorus var iedalīt divos veidos:
- plakanie saules kolektori;
- vakuuma saules kolektori.


Galvenās plakanā saules kolektoru no vakuuma kolektoriem atšķirības ir tās, ka plakanajiem saules kolektoriem piemīt mazākā absorbēšanas spēja, kā arī vakuuma kolektori veiksmīgi darbojas pat pie noliedzošajām temperatūrām. Atšķirība starp vakuuma un plakanajiem kolektoriem ir minimāla dienvidzemēs, bet mūsu platumos tā ir būtiskā. Aplūkosim vakuuma saules kolektoru uzstādīšanas īpatnības. Siltuma avots ir saule, saules izstarojums pārveidojas siltumā, kurš var būt izmantots sadzīves vajadzībām.

Vakuuma saules kolektoru iekārtas sistēmu īpatnības:
1. Saules kolektoram jābūt uzstādītam dienvidpusē, tad efektivitāte būs maksimālā.
2. Uzstādīšana nepieprasa dārgus papildus darbus (zemes darbi vai urbšanas darbi).
3. Ūdens uzsildīšana ir iespējama līdz augstajām temperatūrām (siltumnesēja temperatūra pašā kolektorā var būt augstāk par 1000C), līdz ar to var tikt izmantots kā ūdens uzsildīšanai, tā arī jebkura tipa apkures veidiem.
4. Siltuma daudzums ir atkarīgs no saules izstarojuma daudzuma. Vakuuma kolektors izstrādā siltumu no tiešā un no izkliedētā (mākoņains debesis) saules izstarojuma, bet ziemas mēnešos kad gaismas diena ir īsa un ļoti bieži blīvs mākoņu daudzums, siltuma apjoms, ko saražo saules kolektors, ir minimāls, tāpēc tas nevar kļūst par vienīgo siltuma avotu.
5. Kalpošanas laiks 20-30 gadi, tas ir saistīts ar vienkāršo kolektora konstrukciju, vienīgā mehāniskā griezošās sistēmas daļa ir cirkulācijas sūknis. Izdevumi sūkņa samaiņai nav lieli.
Ar 1 m2 saules kolektoru var uzsildīt līdz pat 60l ūdens dienas laikā. Uzsildītā ūdens temperatūra sasniedz līdz pat 50oC. Lai nodrošinātu ar karsto ūdeni ģimeni, kura sastāv no 3 - 4 ģimenes locekļiem, nepieciešami 3 m2 saules kolektora.

saules bataterjas uz jumtaŠim nolūkam izmanto tā dēvētos plakanos kolektorus. Plakanā saules kolektora uzbūve ir šāda: kolektora virsma veidota no rūdīta stikla, zem tā atrodas tumšs, matēts siltuma savācējs, kas ir aizpildīts ar siltumnesēju – nesalstošu un neindīgu šķidrumu. Lai novērstu iespējamu siltuma noplūdi, zem kolektora ierīko siltumizolāciju. Saules starojuma enerģija iziet cauri kolektora stikla aizsargvirsmai, tiek uztverta un pārveidota siltuma enerģijā. Iegūtā siltuma enerģija tiek izmantota caur kolektoru plūstošā siltuma nesēja uzsildīšanai. Kolektori konstruēti tā, lai enerģija tiktu uztverta un izmantota pēc iespējas lietderīgi. Šādu energosistēmu lietderības koeficients ir 75%. Kolektora jaudu var palielināt, paplašinot tā kopējo platību. Vidēja lieluma privātmājai nepieciešams kolektors ap 4–5 m² platībā. Jāatzīmē, ka kolektoru silda ne tikai tiešie saules stari, bet arī pasīvais starojums, kas nozīmē, ka arī mākoņainās dienās iespējams sasildīt ūdeni ar kolektora palīdzību. Saules kolektora sistēmā ietilpst šādi elementi: saules kolektori, akumulācijas tvertne, izplešanās tvertne, vadības bloks un cirkulācijas sūkņi. Sistēmai nepieciešamas arī apjomīgas, labi izolētas ūdens tvertnes, kurās glabāsies ar kolektora palīdzību sasildītais ūdens. Tvertnēm, savukārt, jābūt savienotām ar labu automātikas sistēmu, lai tās varētu izmantot ēkas apkures sistēmā. Saules kolektorus var uzstādīt uz ēku jumtiem un fasādēm, vertikāli vai horizontāli. Bieži vien tie tiek ierīkoti 45 grādu leņķī attiecībā pret horizontālo virsmu. Galvenais nosacījums, lai vieta, kur tiks uzstādīts kolektors, būtu labi apspīdēta un saules stari kristu perpendikulāri kolektora virsmai. Tāpat jāraugās, lai uz tā nekristu koku, citu ēku vai tml. radīta ēna, lai tā nebūtu putekļaina vide, tiem nevarētu piekļūt dzīvnieki, transports vai nepiederošas personas. Bez plakanajiem kolektoriem tirgū pieejami arī vakuuma cauruļu saules kolektori, kuru priekšrocības var izjust pie zemākas gaisa temperatūras. Vakuuma kolektorā siltuma savācējs ir atdalīts no apkārtējās vides ar vakuuma telpu, kas ļauj gandrīz pilnībā novērst siltuma zudumus apkārtējā vidē uz siltumvadītāja un konvekcijas rēķina. Tā kā kopējais zudumu koeficients vakuuma kolektorā ir mazs, siltumnesējs tajā sakarst līdz 120–160ºC. Pareizi uzstādīta solārā sistēma nodrošina līdz pat 60% no kopējās gada enerģijas patēriņa karstā ūdens sagatavošanai. Periodā no maija līdz septembrim sistēma gandrīz pilnībā nodrošina ūdens uzsildīšanu. Pārējā laikā sistēmu atbalstīs tradicionālā apkures iekārta. Kolektoru sistēma nodrošina līdz 30% no kopējā gada enerģijas patēriņa, ja tos izmanto gan ūdens sildīšanai gan telpu apkurei, jo īpaši ieguvēji būs tie, kas izmanto zemas temperatūras apkures sistēmas, piemēram, siltās grīdas. Arī saules kolektoru ekspluatācijas mūžs ir pietiekami ilgs – 25–30 gadi.

 

 

Saules kolektoru komplektu cenas:

Nr. Modelis Patērētāju skaits Cena bez PVN, Ls Cena ar PVN, Ls
1 Kolektors( SIN-Ø58-1800-18), boileris (SIN-150 2x20m), vadības bloks, sūkņu komplekts 2-3 799.2 975.00
2 Kolektors( SIN-Ø58-1800-24), boileris (SIN-200 2x20m), vadības bloks, sūkņu komplekts 3-4 930.3 1135.00
3 Kolektors( SIN-Ø58-1800-30), boileris (SIN-260 2x20m), vadības bloks, sūkņu komplekts 4-6 1090.2 1330.00

 

 

Apskatīt visas cenas; Saules sistēmu cenas

 

Mūsu vērtība – jūsu komforts!

SIA «Picaso» ir strauji augošs, mūsdienīgs un progresīvs Latvijas uzņēmums, kas, pateicoties ilgajai darbības pieredzei, nodrošina savus klientus ar visaugstākā līmeņa klientu apkalpošanas servisu. Uzņēmuma mērķis ir paaugstināt pievienoto vērtību produktiem, ieviest jaunas tehnoloģijas un, radot jaunas darbavietas, paaugstināt Latvijas valsts konkurētspēju kopējā Eiropas tirgū un citur pasaulē. Lasīt vairāk

SIA Picaso Kontakti

Rīga,
E-pasts: [email protected]

Mob. Telefons: +37126537741
Darba laiks: POTCP 8.30-17.30